13 квітня. Основи здоров'я 5 клас.
Підручник з Основ здоров’я. 5 клас. Бех - Нова програма
Глава 3. Серед природи
На здоров’я людини впливає багато чинників. Серед них і природні. Сонце, повітря і вода — головні умови існування людини та суттєві чинники зміцнення її здоров’я. Однак вплив природи може бути й негативним. Наприклад, через несприятливі погодні умови чи стихійні лиха.
Люди завжди намагалися зробити своє довкілля безпечнішим, впливали на нього, аж до повної його зміни. Доки цей вплив поширювався лише на дику природу, ніхто особливо не турбувався. Та з часом це стало загрожувати самій людині як біологічному видові. Адже люди, як і інші істоти, для свого здоров’я передусім потребують чистого повітря, води, їжі.
Ти навчишся:
• розуміти й цінувати унікальність нашої планети, розпізнавати те, що може зашкодити природі;
• обирати екологічно безпечні товари й упаковки;
• правильно діяти у зоні стихійного лиха;
• безпечно відпочивати на природі, зокрема біля води.
§ 29. ЗЕМЛЯ — НАШ СПІЛЬНИЙ ДІМ
Одна на всіх • Як люди підкоряли природу • Проблема побутових відходів
Єдине відоме нам місце у Всесвіті, де існує життя, це наша планета — Земля. Можна скільки завгодно мріяти про міжзоряні подорожі, та поки що не знаємо планети, на яку людство могло б переселитися, вичерпавши багатства своєї.
Земля — спільний дім усіх народів, які її населяють. Нам не байдуже, як ставляться до природи в інших країнах, адже забруднення не має кордонів. Воно поширюється з вітром, дощами, річками і морськими течіями.
Земля — спільний дім не лише людей, а й рослин і тварин, усього живого. Через споживацьке ставлення до природи вже зникло багато їх видів. Деякі види занесено до Червоної книги. Це означає, що вони перебувають на межі вимирання. Перед загрозою знищення опинилися тропічні ліси — «легені планети». Щороку дедалі більше територій перетворюються на пустелю, зокрема через надмірне випасання худоби.
Земля — дім тих, хто живе сьогодні й житиме завтра. Нинішнє покоління має піклуватися не лише про себе, а й про своїх нащадків — дітей, онуків, правнуків.
Довкілля і технічний прогрес
У прадавні часи, коли на Землі з’явилися перші люди, на ній неподільно панувала матінка-природа. Вона давала все необхідне для життя: повітря, воду, харчі, одяг. Та водночас була джерелом багатьох небезпек: холоду, голоду, стихійних лих. Від самого початку люди намагалися зробити своє довкілля безпечнішим і комфортнішим. Проте, змінюючи природне середовище, вони створювали не лише вигоди, а й додаткові небезпеки.
Домашнє завдання:
Щоб дізнатися про це більше, пограй у крос-тест. На окремому аркуші паперу позначай маршрут
1. Відомо, що середня тривалість життя первісних людей не перевищувала 30 років. Як ти вважаєш, причиною цього найчастіше був голод (4) чи хвороби (5)?
2. У середні віки мало хто з людей доживав до похилого віку. На твою думку, причиною смерті в ті часи частіше був голод (6) чи епідемії (7)?
3. Сучасні люди живуть значно довше, ніж їхні пращури. Як ти гадаєш, що нині найбільше загрожує життю і здоров’ю людей: стихійні лиха (8) чи негативні наслідки технічного прогресу (9)?
4. Причиною передчасної смерті первісних людей найчастіше був голод. Велика здобич траплялася не щодня (2).
5. Неправильно. Вчені довели, що хоч первісні люди також хворіли, але головною причиною короткого життя було те, що хвора людина не могла добувати собі їжу й помирала від голоду (1).
6. З того часу, як люди навчилися сіяти хліб і вирощувати худобу, голод перестав бути головною причиною смерті. Адже маючи невелику ділянку землі та кількох свійських тварин, можна було прогодувати всю родину (2).
7. Правильно! Епідемії таких інфекційних хвороб, як чума, віспа, холера, раз у раз спустошували міста, країни, континенти. Мешканці середньовічних міст жили в умовах жахливої антисанітарії. Наприклад, вони навіть не здогадувалися, що причиною хвороб є нечистоти, які люди виливали у річки і просто на вулиці. Не дивно, що інфекції швидко поширювалися (3).
8. Неправильно. Хоч природні катаклізми трапляються і сьогодні, люди навчились у багатьох випадках передбачати їх (3).
9. XX століття назвали віком науково-технічної революції (НТР), яка принесла людству нечувані раніше вигоди: телефон, радіо, телебачення, автомобілі тощо. Однак технічний прогрес має і зворотний бік. Дорожньо-транспортні пригоди, пожежі, аварії на виробництвах, забруднення довкілля стали найбільшими небезпеками для здоров’я і життя людей (10).
10. Ти дістався(лася) фінішу.
Забруднення довкілля
Людина, як і будь-яка жива істота, створює відходи. У природному середовищі відходи живих істот переробляються комахами і бактеріями. Відмерлі рослини, екскременти тварин перетворюються на родючий шар ґрунту, і забруднення довкілля не відбувається.
На відміну від інших живих істот, люди створюють штучні відходи, які природа не здатна переробити. Пластикова пляшка чи поліетиленовий пакет не перегниють навіть через багато років. Тому люди мають ретельно прибирати за собою.
Чи знаєш ти, що...
У Західній Європі величезного значення надають збиранню і переробці побутових відходів. Зокрема, в Німеччині не можна викидати пластик і картон до одного контейнера. Для кожного виду відходів (пластик, папір, скло, кольорові метали, харчові відходи) є окремі контейнери.
Якщо хтось кинув у контейнер для пластику папір, його сміття вивезуть лише тоді, коли він зробить усе як слід.
Напевно, і в Україні у недалекому майбутньому вживатимуть подібних заходів. Та нині, на жаль, нерідко можна побачити сміття там, де люди мають відпочивати і милуватися природою.
Хибною є думка, що чистота довкілля залежить лише від влади та підприємців. Ти також відповідальний за неї. Адже кожне зламане деревце — це додаткова кількість шкідливих речовин у повітрі, які воно мало знешкодити. Кожен витоптаний газон, зірвана квітка, кинутий на землю папірець — це порушення природної рівноваги. Наслідки цього з часом можуть стати катастрофічними. Чи відомо тобі, що більшу частину рослин, які нині майже зникли з лиця землі, люди просто вирвали?
Захищає природу той, хто (оберіть правильні відповіді і продовжіть перелік):
а) здає макулатуру; б) вмикає без потреби електричні прилади; в) залишає сміття в лісі; г) повідомляє дорослим про розлиті нафтопродукти; ґ) не виходить з лісу без оберемка квітів; д) закриває кран, коли чистить зуби...
Упаковки, безпечні для довкілля
У магазинах можна побачити безліч товарів у яскравих упаковках. Проте лише деякі з цих упаковок безпечні для довкілля. Це паперові пакети, скляний посуд багаторазового використання, картонні коробки й пакети. Якщо ми, покупці, надаватимемо перевагу товарам у таких упаковках, виробники неодмінно зважать на це.
Мал. 89. Які з цих товарів мають упаковку, безпечну для довкілля?
Коли купуєте товар у пластиковій упаковці, намагайтеся використати її повторно. Ось які чудові саморобки пропонують автори книжки «Очумілі ручки» (мал. 90). Запропонуйте друзям свої винаходи.
Мал. 90
Повторне використання пластикових упаковок — реальна можливість зменшити забруднення природи.
Комментарии
Отправить комментарий