16 квітня. Основи здоров'я 9 клас.

 

§ 23. Цінність родини. Чинники міцної родини. Готовність до сімейного життя

Обміркуйте й обговоріть ситуацію. Син запитав у батька: «Чому говорять, що сім'я — це щастя? Тому що в родині нас люблять?» Батько відповів: «Ні, тому що сім'я допомагає нам відчувати, що є хтось, кого ми любимо більше, ніж себе». Як ви вважаєте, хто з них має рацію? Як би ви самі відповіли на це запитання?

Цінність родини

Сім’я — це духовний і соціальний простір, у якому народжуються й ростуть діти, у якому дружно живуть різні покоління, розуміючи одне одного та допомагаючи одне одному. Дорослі піклуються про дітей, а діти, коли дорослішають, починають відповідати за своїх уже літніх батьків, стареньких бабусь і дідусів.

Кожна родина має свої традиції, які роблять її унікальною. Усі сім’ї різні та, можливо, далекі від ідеалу, але в кожній з них здійснюється диво родинного життя. Невипадково в народі кажуть: «Добро по миру не рікою тече, а сім’єю живе». Перелік основних родинних цінностей, безумовно, для кожної сім’ї буде особливим, але серед них обов’язково будуть працьовитість, чесність, вірність, совість, кохання.

Від 2012 року наша країна відзначає 8 липня День родини. Відповідний Указ Президента України «Про відзначення в Україні деяких пам'ятних дат і професійних свят» був підписаний 30 грудня 2011 року. Як ви вважаєте, як треба святкувати цей день? Що ви знаєте про подібні свята в інших країнах?

Знайдіть необхідну інформацію й дайте відповідь на запитання. Ваша ровесниця написала у своєму творі: «Я не знаю, велика чи маленька моя сім'я з п'яти осіб, але для мене вона більша за все, що є у світі». Як ви вважаєте, чому навіть невелика сім'я стає для людини більшою за все інше?

Чинники міцної родини

Чому одні сім’ї щасливі й міцні, а інші нещасні й розпадаються із часом? Які чинники впливають на стійкість сім’ї та сімейних стосунків? Спробуймо в цьому розібратися.

Приймаючи рішення про створення сім’ї, треба розуміти, що сімейне життя — це щоденна спільна праця, спрямована на створення й підтримання економічного забезпечення родини, сімейних традицій, сімейних стосунків. Ранні шлюби часто розпадаються, оскільки рішення щодо шлюбу приймалося без урахування тих труднощів, з якими обов’язково зіткнеться молода сім’я.

З одного боку, сім’я вимагає від нас певних зусиль, а з другого — міцна родина — це запорука нашого успіху в кар’єрі, бізнесі, навчанні, творчості. Сім’я — це місце, в яке можна повернутися, коли щось не вийшло, де вас вислухають, підтримають, допоможуть.

Які чинники роблять українську сім'ю міцною? Змінюються ці чинники із часом чи залишаються незмінними протягом століть?

Для ефективного вирішення сімейних проблем у кожній родині існують свої правила, певний порядок і структура стосунків. Взаємовідносини між членами сім’ї досягають високого духовного рівня тільки в тому випадку, якщо всі розуміють почуття, прагнення й інтереси іншого, розділяють спільні сімейні цінності.

Знайдіть необхідну інформацію й дайте відповідь на запитання. Відповідаючи на запитання «Чого люди шукають у сімейному житті?», один з ваших ровесників відповів так: «Вони шукають щастя. Якщо в будь-якої людини запитати, чого вона очікує від сім'ї, вона, звісно, відповість: "Щастя". І не треба соромитися цього, тому що людина дійсно має прагнути щастя. Вона сподівається, що поруч із нею з'явиться хтось близький, вони будуть любити одне одного, ростити дітей, і це й буде щастям». Чи правильна така думка? Як ви самі відповісте на це питання?

Готовність до сімейного життя

У кожного з нас своє розуміння того, якою мас бути щаслива родина. Чогось нас навчили батьки, щось ми зрозуміли самі. Але перед тим як створювати свою сім’ю, треба запитати себе: «Чи готовий/готова я до сімейного життя? Яким я його уявляю? Чи добре я знаю людину, з якою хочу одружитися? Яка вона насправді? Чого вона чекає від сімейного життя: того, чого і я, чи ні?» Коли ви відповісте на ці запитання, то зрозумієте, готові ви до сімейного життя чи ні.

Виділяють певні рівні готовності молоді до сімейного життя.

Про фізичну готовність до сімейного життя свідчить завершення фізичного розвитку людини й переходу до шлюбного віку.

Соціальна й економічна готовність до сімейного життя передбачає завершення освіти, здобуття професії, початок самостійної трудової діяльності. Завдяки цьому з’являється можливість забезпечувати себе і свою майбутню сім’ю матеріально. Соціальна готовність до шлюбу передбачає усвідомлення своєї відповідальності за свою родину.

Чи зникне романтичне почуття любові, якщо закохані обговорять, як вони уявляють власну сім'ю, як вони будуватимуть економічну основу родини, скільки в них буде дітей, як вони допомагатимуть одне одному?

Про психологічну готовність до сімейного життя свідчить те, що ви знаєте, навіщо вступаєте в шлюб, чого чекаєте від сім’ї, які сімейні стосунки хочете побудувати, які обов’язки готові виконувати. Психологічна готовність до шлюбу пов’язана з тим, що ми здатні здійснювати вибір майбутнього чоловіка або дружини за багатьма критеріями, серед яких обов’язково є моральні й духовні якості, спільність поглядів і життєвих цілей, психологічна сумісність.

Поняття «гендер» і «стать»

Розглядаючи відносини між чоловіками й жінками, учені часто використовують терміни «гендер» і «стать». Слово «гендер» походить від англійського gender — «стать», яке, у свою чергу, походить від латинського genus — «рід». Коли ми говоримо «гендер», то визначаємо соціальну стать людини, а коли говоримо «стать», то маємо на увазі біологічну стать, тобто не соціальні, а фізіологічні відмінності осіб. Стать задається природно, а гендер зумовлюється культурою суспільства. Гендер визначає характеристики й норми чоловічої та жіночої поведінки, соціальні можливості кожної статі в освіті, професійній діяльності, доступі до влади тощо. У демократичному суспільстві заборонена тендерна дискримінація, тобто порушення прав людини за ознакою статі.

Опорні точки. Родина та родинні цінності є основою людського існування. У сім'ї формуються основні якості людини, її соціальність і духовність. Для міцної родини характерна висока культура сімейного життя. Існують певні рівні готовності молоді до сімейного життя: фізичний, соціальний, економічний, психологічний. До сімейного життя треба готуватися, розуміючи його особливості, складнощі та ступінь вашої відповідальності за прийняті вами рішення.

Домашнє завдання:

Запитання для повторення й обговорення

I рівень

1. Що є основою родини?

2. Наведіть приклади родинних цінностей.

3. Чим розрізняються поняття «гендер» та «стать»?

II рівень

4. Чому ранні шлюби часто розпадаються?

5. Які ступені готовності молоді до сімейного життя ви знаєте?

6. Що треба зробити перед прийняттям рішення про створення сім'ї?

III рівень

7. Які є способи ефективного вирішення сімейних проблем?

8. Що свідчить про психологічну готовність до сімейного життя?

9. У чому виявляється соціальна готовність до сімейного життя?


Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

9 клас основи здоров'я

Основи здоров'я 8 клас. 07.02.2022.

Контрольна робота 7 клас 30.05